Všechny suroviny na těsto dáme do mísy a robotem vypracujeme. Máte-li rádi, když si uděláte těsto vlastníma rukama, tak neváhejte a pusťte se do toho. Hotové těsto dejte do chladničky alespoň na půl hodiny. Bude se vám následně lépe vyvalovat. Z vyválené placky, která je tlustá cca 3 mm vykrajujeme menší kolečka nebo kytičky. Pečeme v předehřáté troubě na 170°C než kolečka shnědnou.
Hotová kolečka spojujeme krémem, který jsme vytvořili z másla, cukru, žloutku a rumu. Slepené cukroví lze ozdobit čokoládovou polevou a půlkou vlašského ořechu.
Máte zkušenosti s tímto cukrovím?
Máte lepší recept?
Podělte se s námi o vaši zkušenost níže v komentářích!
Rádi publikujeme i vaše další recepty.
Suroviny na těsto dáme do mísy a řádně vypracujeme. Těsto uložíme na 30 minut do ledničky, aby se nám s ním lépe pracovalo. Připravíme si košíčky, nejprve uděláme jeden, abychom zjistili, zda bude třeba ostatní vymazat máslem. Košiček naplníme těstem, aby nám zůstal důlek a těsto sahalo mírně pod okraj. Pečeme v předehřáté troubě na 180°C (horní dolní ohřev). Upečené košíčky necháme mírně vychladnout a pak vyklepneme. Zůstane-li košíček přichycený k formičce, tak formičky vymažeme máslem, aby hotové cukroví šlo dobře vyklápět.
Hotové košíčky plníme piškotovo-ořechovou náplní, kde jsme piškoty rozdrtili a smíchali s ostatními ingrediencemi. Rukama jsme vypracovali náplň. Naplněné košíčky polejeme čokoládovou polevou. Necháme několik dní v chladnu rozležet.
Máte zkušenosti s tímto cukrovím?
Máte lepší recept?
Podělte se s námi o vaši zkušenost níže v komentářích!
Rádi publikujeme i vaše další recepty.
Vypracujeme těsto, necháme odpočinout, vyválíme na 3-4mm a vykrajujeme oválky. Pečeme asi na 180°C 8-10 minut. Vychladlé slepujeme 2 oválky k sobě libovolným krémem, nebo nutelou. Povrch potřeme polevou, kterou vymícháme z 1 bílku, moučkového cukru a uvařené silné zrnkové kávy do polotuhé konzistence. Začínáme mícháním bílku a postupně přidáváme cukr a kávu. Držíme se zásady, že cukr zahušťuje a káva ředí. Hotovou polevu natřeme na oválky a tmavou čokoládou napíšeme M.
Máte zkušenosti s tímto cukrovím?
Máte lepší recept?
Podělte se s námi o vaši zkušenost níže v komentářích!
Rádi publikujeme i vaše další recepty.
Vypracujeme těsto, necháme odpočinout a protlačujeme strojkem ploché proužky o stejné délce. Pečeme asi na 180°C 8-10 minut. Vychladlé slepujeme pikantní marmeládou. Můžeme ještě půlkou máčet v čokoládě, nebo čokoládou zdobit.
Máte zkušenosti s tímto cukrovím?
Máte lepší recept?
Podělte se s námi o vaši zkušenost níže v komentářích!
Rádi publikujeme i vaše další recepty.
Je krásné mít zahradu a ještě krásnější je o ní se starat. Jen dobře opečovaná zahrada dokáže dokonale splnit estetické a relaxační nároky vlastníka.
Co když je ale možné si ušetřit hodiny práce se zaléváním? (A tím mít více času pro rodinu, přátele nebo jiné aktivity?)
Co když je možné dostat správné množství vody na správné místo a ve správném čase? (tím šetřit vodu a ochránit zahradu před plísní a mechy nebo naopak vysušením?)
Co když je možné být třeba měsíc „pryč“ a po návratu mít svěží a zdravou zahradu? (již žádná vyschlá místa nebo zničené rostliny?)
Řešením je systém automatického zavlažování!
Jak automatické zavlažování funguje?
Celý systém se skládá ze zdroje vody, zpětné klapky, filtru, připojného místa pro kompresor (celý systém se před zimou vyfouká vzduchem – tím se zabrání zničení zmrzlou vodou), ovládacími ventily, rozvodem trubek a zavlažovacích trysek (ty se vysunou ze země jen při postřikování).
Zahradu je třeba rozdělit na více sekcí. Každá se ovládá jedním elektroventilem. Srdcem systému je elektronická programovatelná jednotka – zde si přesně nastavíte den, čas spuštění a čas zavlažování. Ovládací jednotka vyšle v naprogramovaný čas „signál“ do elektroventilu, ten se otevře a pustí vodu do konkrétní sekce. Po ukončení času závlahy se opět ventil uzavře a čeká na další pokyn… Je dobré když je součástí systému i dešťové čidlo, které zajistí, aby se nezavlažovalo, když prší.
Existují desítky typů postřikovacích trysek. Sami si je těžko dokážete vybrat. U většiny systémů se trysky umisťují tzv „na dostřik“ – tzn., že jedna stříká až ke druhé a naopak. Jen tak dojde k rovnoměrnému zavlažování. Dále je třeba přesně znát tlak vody při určitém průtoku a také kolik vody dává která tryska a při jakém tlaku. Nikdy nekombinujte různé trysky v rámci jedné sekce. Vše je to opět kvůli rovnoměrnosti zavlažení. Když se rozhodnete pro instalaci vlastními silami, nechte si alespoň od odborníka vymyslet celý systém, spočítat tlaky, ztráty…, doporučit postřikovače. Předejdete tak spoustě chyb a finančně náročných oprav.
Pro větší plochy se používají rotační postřikovače – potřebují větší tlak (okolo 3 baru), mají velký dostřik (třeba i 15 m). Pro menší trávníky jsou vhodné rozprašovací postřikovače (nijak nerotují, většina má nastavitelnou výseč). Pro záhony, stromy, skleníky se hodí spíše kapková závlaha.
Jak funguje kapková závlaha?
Kapková (někdy kapénková) závlaha je součástí zavlažovacího systému popsaného výše. Napojí se na samostatný elektroventil, který opět ovládá řídící jednotka a vy máte vše pod kontrolou. Na první pohled vypadá trubka kapkové závlahy jako obyčejná trubka s dírkami. Uvnitř je ale u každé dirky tlaková kompenzace, aby ze všech dírek vytékalo stejné množství vody. Umístuje se buď nahoru na zem (ukryje se mulčovací kůrou) nebo je možné ji zakopat i do země. Ve druhém případě se musí použít kapénkové potrubí s měděnou ochranou proti vrůstání kořenů.
Většina lidí se ptá, jestli je nutný takový komfort jakým automatické zavlažování bezesporu je. Můj názor je takový, že „ten komfort“ je až druhotná záležitost. V první řadě je důležitější správné hospodaření s vodou a zdravá zahrada – to je to, co tu po nás zůstane našim dětem. A k lepší budoucnosti můžete přispět i vy! 🙂
Lampičku z ruky jsem vyrobil pomocí své ruky a formy z alginátu. Ruku jsem odlil z vysokopevnostní sádry s povrchovou úpravou akrylátem. Základna je z dubového dřeva. Žárovka je mléčná LED na 220 V s teple bílým světlem.
Dlaň ruky funguje i jako stínítko – natočením ruky tedy můžete regulovat intenzitu osvětlení.
Stolek pro chvíle klidu třeba u kávy je vyrobený z dubového dřeva. Pod odolnou licí epoxydovou pryskyřicí jsou umístněny etikety ze zápalek SCISSORS SAFETY MATCH. Ty pocházejí cca z 50tých let minulého století. Díky tomu stolek vyzařuje opravdovou „vintage“ atmosféru.
Mandle posekáme na nudličky a opražíme na másle s vanilkovým cukrem a necháme zchladnout. Čokoládu rozpustíme ve vodní lázni a smícháme s opraženými mandlemi. Směsí plníme malé papírové košíčky a dáme zatuhnout.
Máte zkušenosti s tímto cukrovím?
Máte lepší recept?
Podělte se s námi o vaši zkušenost níže v komentářích!
Rádi publikujeme i vaše další recepty.