Dřevotříska

DřevotřískaDřevotříska patří mezi základní truhlářské materiály. Jak je z názvu patrné (dřevo – tříska) a také vidíte na obrázku, jedná se o rozemletý materiál (masivní dřevo, dřevěnný odpad), smíchaný s formaldehydovou pryskyřicí a slisovaný na určitou tloušťku. Nezávadnost materiálu garantuje emisní třída E1.

Dřevotříska – je odolná vlhkosti?

Dřevotříska (někdy označovaná jako DTD) není materiál odolný vlhkosti. Při styku s vlhkostí nabobtná a toto je nevratné.

Je natolik porézní, že lakování nepřichází do úvahy. Pokud potřebujete lakované povrchy, využijte hustší a naprosto homogenní MDF. Ale i tu je třeba penetrovat. Využití dřevotřísky je spíše jako jádro, na které se lepí laminát, z dřevotřísky se vyrábí i lamino (LTD) nebo na konstrukce, které nejsou vidět (například konstrukce sedacích souprav).

 

Dýha

Dýha dub - ošetřená olejemDýha je tenká vrstva opravdového (masivního dřeva). Většinou má tloušťku 0,6 mm. K vidění jsou ale i silnější. Sama o sobě nemá příliš využití. Musí se nejprve nalepit na nějaké jádro (desky z MDF, dřevotřísky, překližky a podobně). Vzniknou tzv. dýhované desky. Ty vypadají jako dřevěné, protože dřevěné jsou (dovnitř nikdo nevidí). Oproti masivu ale mají své výhody.

Desky jsou populární nízkou cenou (cena je nižší, než u desek z masivu), dokonalým vzhledem a odolností. Dýhované desky jsou v podstatě odolnější, než samotný masiv. Také se nijak nekroutí, nerozesychají a nijak v čase nedegradují.

Výběr dostupných dýh je nepřeberný. V České republice není problém koupit dýhy snad ze všech koutů světa.

Povrch se snadno moří, lakuje nebo upravuje nábytkovým olejem.

Dýha dnes bývá často označovaná za materiál lepší než masiv…

Obývací stěna vyrobena z masivní dubové dýhy v kombinaci s LTD (korpusy). Stěna je v dezénu dub černý (čela)/dub niagara (korpus).Obývací stěna Otava dýha dub

Harmonické barvy

Harmonické barvyBarvy, které v kruhu sousedí a sdílejí stejné odstíny, jsou označovány jako harmonické.

Komplementární barvy

Komplementární barvyBarvy, které leží v barevném kruhu přesně naproti sobě, se nazývají komplementární (doplňující se) barvy – tedy barvy s největším kontrastem, nejvíce opačné.

Zkuste si udělat pokus: dívejte se na 3 minuty na jednu barvu a uvidíte vnitřním zrakem barvu opačnou – tedy komplementární. (Vnitřním zrakem znamená při zavřených očích).

Laminát

laminatyLamináty jsou desky silné několik mm. Používají se k nalepení na nějaké jádro (nejčastěji dřevotříska nebo MDF). Díky větší tloušťce probarvené folie se lépe ztratí nějaký ten škrábanec, jenž se může při používání objevit. Povrch tvořený laminátem je tedy kvalitnější, než lamino. Lamináty se vyrábějí střednětlaké (ozn.: CPL) nebo vysokotlaké (HPL). Rozdíl mezi laminem a laminátem je tedy ve výrobě.

Laminátové desky se mohou využít i do místností s větší vlhkostí jako jsou koupelny. Je třeba jen vhodně ošetřit nábytkové hrany (aplikovat voděvzdorným lepidlem). Dále jsou vhodné i do prostor s nestálou teplotou, větší zátěží (školy, kanceláře), nebo jako pracovní desky na kuchyňské lince. Na pracovní desky se laminát lepí metodou postforming – zjednodušeně metoda, při které je možné laminát ohnout na zaoblenou část kuchyňské pracovní desky.

Vlastnosti laminátových povrchů

  • Všestranný, odolný a hygienický povrch.
  • Vysoká odolnost proti vnějším vlivům (oděr, náraz, skvrny atd.).
  • Neporézní, voděodolný povrch.
  • Bezpečný při styku s potravinami.

CPL =  Continuous Pressure Laminate (střednětlaký laminát) – odolný materiál vyrobený na bázi laminátové pryskyřice při vysoké teplotě a tlaku. Vydrží více než folie a hodí se do prostor se střední zátěží, jako jsou kancelářské prostory či domácnosti s možností poškrábání. Velmi používaný pro povrchové úpravy interiérových dveří.

HPL = High Pressure Laminate (vysokotlaký laminát) je materiál vyrobený na bázi laminátové pryskyřice při vysoké teplotě a tlaku. Je odolný proti vodě, snadno omyvatelný, odolný proti odření i běžným chemickým přípravkům, jako jsou dezinfekční prostředky. Od laminátu CPL se liší právě vyšší kvalitou a odolností.

Kuchyně s použitím laminátu. Kuchyňská pracovní deska – jádro překližka, povrch laminát. Kuchyňská dvířka – jádro lamino, povrch laminát.

kuchyně laminát

LTD – lamino

Lamino je v současné době nejoblíbenější materiál na výrobu nábytku. Je to díky ceně a především nekonečnému výběru barev a dekorů. K dispozici jsou unidekory (lamino jedné barvy), dřevodekory, kamenné a jiné přírodní dekory, metalické, digitální tisky a mnoho dalších. Jádro desek je tvořeno dřevotřískou nebo MDF deskou, která je polepena laminovací folií. Ta je zalita melaminovou laminovací pryskyřicí a tvoří tak odolný povrch.

Lamino – dostupné tloušťky

Vyrábí v mnoha tloušťkách (8, 10, 12, 16, 18, 22, 25 mm atd). Nejběžnější tloušťka je 18 mm. V případě potřeby mohutnějšího designu se desky lamina lepí k sobě a tloušťka se tak násobí. Před výrobou nábytku je třeba také ověřit u výrobce hran dostupnost hrany (ABS, papír nebo laminát).

Patří mezi materiály snadno udržovatelné, odolné a dobře se s ním vytváří moderní a účelný design.

Cena např. bílého matného lamina v tl. 18 mm se pohybuje okolo cca 250,- Kč/m2.

Pozor lamino není laminát!

Nábytek z lamina na T-nábytek.cz

Šatní skříně z lamina
nábytek z lamina

Moderní nábytek vyrobený z kvalitního lamina. Součástí sektorového nábytku kolekce TES

Masiv

sparovka-masivMasiv, masivní dřevo, spárovka – to jsou vše pojmy, které se týkají asi toho nejcennějšího materiálu pro výrobu nábytku. Co se finanční hodnot týká, určitě existují cennější materiály, masivní dřevo je ale nenahraditelné. Žádný jiný materiál nevnese do interiéru tolik harmonie, pocit klidu, spokojenosti a zvláštní hodnoty.

Dřevo je ekologické, působí přirozeně, příjemně a dobře se s ním pracuje. Dřevo můžete nechat přírodní a opatřit povrch průhledným lakem nebo využít mořidel a upravit si povrch k naší dokonalosti. Některým mořidlem texturu dřeva zvýrazníte, některým zase potlačíte. Před namořením celého nábytku je třeba zkoušet.

Výraznější kresbu dřeva má borovice, dub. Naopak jemnější smrk a asi vůbec nejjemnější buk.

Co se ceny týká, nejlevnější dřevo je smrk nebo borovice. Čím je dřevo tvrdší, tím se zvyšuje i jeho cena. K nejtvrdším českým dřevinám patří dub nebo buk.

 

Co je spárovka?

Spárovka je nařezané masivní dřevo na proužky, ty jsou slepené k sobě. Je to jediná možnost jak vyrobit velkou desku z masivního dřeva. Tím, že je spárovka z mnoha kousků dřev, deska se pak méně kroutí. Pokud toužíte po desce z masivu, která se nekroutí skoro vůbec a ušetřit koruny, vyberte dýhované desky.

 

 

 

MDF

MDF - konstrukční materiálMDF (medium density fiberboard – desky z vláken střední hustoty) – vyrábí se převážně z dřevěných vláken jehličnatých stromů. Mají jemnou homogenní strukturu (daleko jemnější, než klasická dřevotříska) a proto nabízí širokou možnost zpracování. Velmi dobře se dají lakovat, polepovat foliemi, lamináty nebo dýhami. Samotná MDF deska patří k levným materiálům. Musíme ji ale brát jako konstrukční materiál. Cena se pak navyšuje za konkrétní zpracování. Desky jsou značně savé, při lakování počítejte s penetrací (penetrace je speciální nátěr nebo nástřik, který ucpe póry desky).

MDF využívají konstruktéři nábytku často pro její snadnou opracovatelnost. Desky se výborně řežou, frézují, brousí nebo vrtají.

Cena lakované MDF desky se pohybuje okolo 3000,- Kč/m2, ve vysokém lesku ještě více.

OSB desky

osb-deskyOSB zkratka pochází z angličtiny a značí oriented strand board – tedy desky z orientovaných vláken. Podle těch také jmenované desky snadno poznáme – charakteristicky slepená a slisovaná dřevěná vlákna.

Vynalezl je Armin Elmendorf, v Californii v USA v roce 1963.

OSB je materiál s dobrými mechanickými vlastnostmi, díky nimž je vhodný pro nosné aplikace ve stavebnictví. Nejčastější použití je jako opláštění stěn, na podlahy a pod střešní krytiny. Také se hojně využívají v nábytkářské výrobě. Mnoho architektů je využívá jako specifický interiérový prvek. U používání na podlahy je velmi důležité vytvořit velmi pevný podkladový rošt a latě roštu umístit přesně pod spojnice desek. Jinak se snadno může stát, že při chůzi spoje desek velmi vržou (o mnoho více, než spoje u podlah z masivního dřeva).

Desky se vyrábějí v mnoha tloušťkách (např.: 12, 15, 18 a více mm). Pro vytváření velkých ploch využijete desky s perem a drážkou.

Dříve se jako pojivo v deskách používala fenolformaldehydová pryskyřice, která uvolňuje do ovzduší škodlivé látky. Dnes se na slepení dřevěných vláken v desce využívá pryskyřice izokyanátová, která je pro naše zdraví úplně v pořádku.

Jak se vyrábějí OSB desky?

Podívejte na video:

 

Překližka

PřekližkaPřekližka se vyrábí z dřevěných dýh, ty vznikají loupáním dřeva. Dýhy se na sebe vrství, lepí a působením tlaku lisu a tepla vznikají stabilní a pevné desky. Překližka má vždy lichý počet vrstev a každá vrstva má léta pootočená o 90°. To vše z důvodu minimalizace prohýbání nebo kroucení desky.

Překližka se vyrábí především z dřeva borovice, břízy nebo buku. U nejlevnějších překližek určených jako obalový materiál se setkáte třeba i s topolem. Nejčastěji se setkáte s překližkou z břízy a také s voděvzdornou překližkou, kterou můžete využít ve venkovním prostředí.

Překližka multiplex

Překližka multiplex

Překližka dobře poslouží jako konstrukční materiál, jako kvalitní jádro pro nalepení laminátu nebo dýhy. Skutečně kvalitní překližky označované jako multiplex, se používají třeba na dvířka kuchyňských linek, kde nejsou desky ohraněny – je zde přiznaný vrstvený design (Hranu desky je třeba jen obrousit a řádně nalakovat).

Dvířka překližka multiplex - kovolaminát

Dvířka překližka multiplex – kovolaminát