Poznejte 3 základní materiály a nákup nábytku bude hračka

Poznejte 3 základní materiály a nákup nábytku bude hračka
Ohodnoťte, prosím, děkujeme 🙂

materiály na výrobu nábytkuToužíte po novém nábytku?

Potřebujete se zorientovat v materiálech?

Děsí Vás, že se nevyznáte ve zkratkách LTD, MDF? Nevíte, co je dýha?

Bojíte se, že uděláte chybu ve výběru materiálu a Váš nákup nábytku skončí frustrací?

Nechcete nechávat výběr na někom jiném? Pomůžeme Vám!

3 základní materiály na výrobu nábytku

Materiálů na výrobu nábytku existuje opravdu mnoho (DTD, laminát, OSB, MDF, překližka a další), stačí se ale orientovat v těch běžně používaných a to jsou LTD (lamino), Dýha a Masiv (masivní dřevo). V tomto pořadí se také prodávají. A s tím souvisí i cena – lamino je nejlevnější, dýha dražší a nejdražší je masiv. Každý z těchto materiálů má své výhody i nevýhody.

Co je lamino, co je dýha a co je masiv?

Lamino

někdy také LTD je většinou dřevotřísková deska polepená dekoračním papírem a ten je zalitý malou vrstvou pryskyřice. Lamino je dostupné ve stovkách barev a dekorů. Některé napodobují masivní dřevo velice dobře. Standardní nejpoužívanější tloušťky jsou 16 a 18 mm. Na dna šuplíků se používá i tl. 10 mm. Další tloušťky vzniknou kombinací již zmíněných (desky se dají k sobě plošně lepit). Lamino je dnes snad nejpoužívanější truhlářský materiál a to díky velmi snadné údržbě, nízké ceně a nabídce dekorů. S laminem snadno vytvoříte moderní „hranatý“ design. Lamino je ale výhradně deskový materiál – třeba na nohy židle úplně nevhodný (na ty bude lepší masiv). Od nábytku z lamina ale nečekejte, že vydrží několik generací.

Pozor lamino není laminát.

Dýha

má stejné jádro jako lamino – tedy dřevotřísku. Dýha samotná je tenká vrstvička masivního dřeva (nejčastěji 0,6 mm) nalepená na dřevotřískové jádro (někdy se používá i MDF nebo překližka). Povrch dýhovaných desek se ale ještě musí povrchově upravit, nejčastěji lakováním. Přednosti dýhovaných desek jsou v tom, že jsou levnější než plný masiv, díky stabilnímu jádru se nekroutí, jsou dostupné ve velkých deskách a ve výsledku mají tvrdší povrch, než masiv.

Masiv

Masivní dřevo je naprosto nenahraditelný materiál, na pohled jednoznačně krásný. Dřevo je vůbec nejstarší materiál používáný na výrobu nábytku. Je to taková stálice na trhu. Pomocí masivu se snadno dosahuje harmonických interiérů, kde se každý cítí velmi dobře. Dřevo také vyžaduje povrchovou úpravu. Má také své nevýhody: tvarová nestálost (sesychání, kroucení), vyšší cena, zápach, který se „nasákne“ do dřeva (100letý nábytek po babičce) se z nábytku odstraňuje velmi těžko…

Na trhu je možné koupit desítky dřevin. Cenu ovlivňuje hlavně tvrdost a vzdálenost, ze které se dřevo dováží. K nejlevnějším patří dřeviny tuzemské: smrk, borovice, modřín, javor, buk, dub. (seřazeno od nejmenší tvrdosti). K nejdražším patří různé dovážené exotické dřeviny.

Jak poznáte lamino, dýhu nebo masiv?

Pokud nejste úplně odborník, může se vám stát, že nepoznáte. Nejmarkantnější rozdíl je mezi laminem a dýhou (masivem). Osobně jsem ale viděl povrch dýhy tak pečlivě obroušený a nalakovaný matným lakem, že se vzhled velmi blížil laminu. Masiv poznáte snadno, pokud jsou třeba hrany zakulacené nebo jinak frézované a podobně. Poud nedůvěřujete obchodníkovi, vemte sebou odborníka…

Věnujte pozornost hranám nábytku

Hranu materiálu nemusíme řešit pouze u masivu. U dýhy nebo lamina (dřevotřískové jádro) se musí hrana nějak opečovat (aby nebyla dřevotříska vidět). To se provádí nalepením nějaké hrany. Dříve se u lamina používaly hrany papírové (ta doba už je naštěstí pryč), dnes se používají kvalitní plastové ABS hrany různých tlouštěk. U desek z dýhy jsou dostupné hrany opět z masivní dýhy.

TIP

Do žádného truhlářského materiálu se nesmí dostat voda! Voda v dřevotřísce způsobí nevratné nabobtnání, v masivu poničí povrchovou úpravu a po následném vyschnutí materiál popraská!

O nábytku vhodném do prostor se zvýšenou vlhkostí napíšeme brzy.

Shrnutí pro nákup nábytku

Mám omezený rozpočet – přesto chci funkční, snadno udržovatelný a esteticky výborný nábytek. ZVOLTE NÁBYTEK Z LAMINA.

například: Šatní skříně z lamina

Nevadí mi vyšší cena – chci kvalitní, na pohled dokonalý nábytek s povrchem z masivního dřeva. VOLTE NÁBYTEK Z DÝHY.

například: Šatní skříně dýha

Cenu neřeším – chci perfektní nábytek z plného masivu, který budou užívat i děti mých dětí. VOLTE NÁBYTEK Z MASIVU.

například: Zahradní nábytek

Máte zkušenosti s materiály na výrobu nábytku?
Máte jiný názor?
Podělte se s námi o vaši zkušenost níže v komentářích!
Rádi publikujeme hodnotné náměty!

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *