Správné digestoře by měly být tiché, výkonné a dobře vypadat!
Na co bychom měli myslet při výběru digestoře?
Ty nejdůležitější věci jsou v nadpisu. Pojďme se na problematiku podívat podrobněji:
Pozn.: digestoř znamená úplně to samé jako odsavač par.
Hlučnost
- Výkon
- Vhodný design
A další vlastnosti:
- Druh odtahu, délka, materiál potrubí, počet kolen, spád a pod…
- Šířka digestoře
- Vzdálenost digestoře nad varnou deskou
Hlučnost digestoře
Hlučnost by měla být přirozeně co nejnižší. Digestoře, které umí fungovat okolo 50 dB, se dají označit za tiché. Vše je ale vyváženo cenou, kterou jsme ochotni za ticho zaplatit. V každé digestoři je jeden nebo více motorů a ty jsou slyšet. Proudění vzduchu je také slyšet a vyrobit naprosto neslyšnou digestoř není fyzicky možné. Většinou platí úměra, čím je digestoř tišší, tím větší částku si musíme připravit.
Dobře spočítejte výkon digestoře
Odborníci na vzduchotechniku spočítali, že digestoře dobře fungují, když jsou schopné kompletně vyměnit vzduch v místnosti 7 až 10 krát za hodinu. Toto neplatí pro bydlení, kde se používá rekuperace (v tomto případě se instalují digestoře recirkulační, kde se vzduch prohání pouze přes uhlíkové filtry a nikoliv ven (vysvětleno níže)). Z toho tedy vyplývá, že je třeba přesně spočítat objem místnosti (nejčastěji kuchyně) o kterou se bude naše nová digestoř „starat“. Vypočítaný objem pak stačí vynásobit 10 x a vzniklý údaj je potřebný výkon v metrech krychlových za hodinu.
Praktický příklad: kuchyně má podlahu 5 x 6m a výšku 2,8m. Objem kuchyně = 6 x 5 x 2,8 = 84m3
84 x 10 výměn/hodinu = 840m3/hodinu. Tato kuchyň si ted žádá digestoř s výkonem okolo 840 m3/hod.
Design digestoře
Design digestoře je naprosto individuální záležitost. Někdo preferuje komínové, někdo zase vestavěné kousky. Pokud tápete, oslovte bytového designéra nebo architekta…
Jaký odtah je nejlepší?
Z hlediska druhu odtahu se odsavače rozdělují na odtahové a recirkulační.
Digestoře s odtahem vně vašeho bydlení
Toto řešení je správné a nese sebou většinu výhod. Odsátý vzduch (tedy nečistoty, zápach a vlhkost) je odveden vně vašeho bydlení – většinou odtahovým komínem nebo nejkratší cestou přes zeď. Nevýhodou je odsátí i tepla z místnosti. Výhody ale výrazně převyšují!
Digestoře s recirkulací vzduchu
Digestoř funguje stejně jako v prvním případě, jen vzduch se neodvede ven, ale prožene se přes uhlíkové filtry a vrací se zpět do místnosti. Filtry je třeba měnit cca 1 x za půl roku. Takové řešení se používá spíše v nouzi neboť vlhkost zůstane uvnitř místnosti a takový provoz je hlučnější + platíte uhlíkové filtry.
Odtahové potrubí
Odtahové potrubí (platí pro odsavače pracující v odtahovém režimu) by obecně mělo být co nejkratší, co nejméně zatáček a uvnitř perfektně hladké. Obecně se uvádí, že pokud by mělo být odtahové potrubí od digestoře ke komínku delší, než 3 m, volte raději digestoř recirkulační.
Šířka digestoře
Platí jednoduchá úměra: digestoř funguje lépe, když je širší, než varná deska. Šířka by měla být nejméně jako varná deska. Pokud tedy vlastníte varnou desku šířky 60 cm, vyberte digestoř min. 60 cm širokou. 90 cm digestoř bude ale fungovat o poznání lépe.
Vzdálenost digestoře nad varnou deskou
Výška digestoře nad plynovou varnou deskou by měla být 75 cm.
Výška nad elektrickou varnou deskou by měla být 65 cm.
Odsavače šikmým sklem – zde je možné vzdálenost spodní hrany digestoře od varné desky snížit až na 45 cm.
Dobrý den,
Obracím se na Vás s žádostí o radu.
Koupili jsme byt 3+1 a rádi bychom změnili dispozici na 4+kk. Přitom by bylo dobré, kdybychom měli digestoř s odtahem do centrálního odsávání.
Bohužel, vzdálenost mezi sporákem a centrálním odsávací rourou ve stoupačce je podle návrhu 13m.
Prosím, můžete mi doporučit technické řešení, které by pomohlo k tomu, aby bylo odsávání plně funkční?
Dobrý den, tak dlouhý přívod zaručeně nebude fungovat. Budete muset využít pouze recirkulaci.
http://www.digestore.eu/co-je-recirkulacni-rezim-u-digestore/
http://www.digestore.eu/odtah-digestore-odtahove-potrubi/
Dobrý den, jsem laik a stavím svépomoci, mám novostavbu rodinného domu, kde řešim novou kuchyň, kde varná deska bude instalována v prostoru v tzv.kostce pred kuchyňskou linkou, a digestoř by měla být nad varnou deskou zavěšena v sadrokartonovém podhledu.Odvod vzduchu by mel byt smerovan pod sadrokartonovym podhledem skrz obvodove zdivo porotherm o tloustce 30cm a 15cm zatepleni, jaké by mělo být zakončeni odvodu vzduchu a jak daleko od zatepleni by mela koncit zakoncovaci trubka, aby treba voda nebo mastnota se neusazovala na venkovni omitce.. Vídám na jinych domech ukoncovaci trubky ktere maji na konci takove jakoby sito, ale tyto trubky nemaji prumer ani 150 ani 120 jsou uz uzsi.Šla by mi dát rada nebo kontakt, abych neudelal nejakou chybu, jak bych tuto situaci mohl řešit a jaky prumer diry bych mel do zdiva vyvrtat, nez mi zacnou delat omitky.. Děkuji moc předem za odpověď Milan.
Dobrý den, pane Milane, každé odtahové potrubí by mělo být takového průměru jako je hrdlo digestře. Pokud je digestoř 150 mm, určitě mějte potrubí 150 mm. Pokud se průměr potrubí zmenší, počítejte s odpovídajícím úbytkem výkonu, zvětšení zátěže digestoře a zvýšením hlučnosti. Potrubí stačí, když přesahuje fasádu cca o 3 cm. Potrubí by mělo být vyspádované směrem ven cca 2 °, aby případný kondenzát netekl do digestoře. Kondenzát může být problém, jeho množství závisí na vlhosti uvnitř obydlí a na teplotě kolem odtahového potrubí – respektivě na tom, jak je potrubí zateplené. Ve většině případů se stačí kondenzát odpařit dříve, než by došlo k odkapávání na fasádu. Pro jistotu je ale lépe kondenzát odvést do odpadu. Konkrétní řešení záleží na místních poměrech. M. Sibera
Dobrý den,
ráda bych se Vás zeptala, proč u všech výrobků je dána výška nad elektrickým sporákem 65 cm (kromě šikmých odsavačů par, které se nám bohužel nehodí do interiéru) a zda lze dát digestoř i níže např. do výšky 50 cm.
Děkuji.
S pozdravem
Děkuji za dotaz. Stanovená minimální výška 65 cm nad elektrickou plotýnkou je dána 1/ bezpečnostní normou 2/ ergonomií (digestoř v nižší výšce komplikuje přístup k varné ploše, zejména k zadním plotýnkám a manipulaci s rozměrnějším nádobím).
U designových (šikmých) digestoří je povoleno instalovat jí o 10 až 15 cm níže oproti normě a to právě kvůlu jejich tvaru.
Nad plynovými plotýnkami pak protipožární norma udává minimální výšku 75 cm, protože pokud by digestoř byla instalována níže, hrozí nasátí plamene.
S pozdravem M. Sibera